Dzięki kwietnikom dywanowym Elbląg stał się kolorowym miastem

Dzięki kwietnikom dywanowym Elbląg stał się kolorowym miastem

Elbląg to miasto tonące w zieleni. Od lat o estetykę dba to Zarząd Zieleni Miejskiej Iwona Morawska, główna dekoratorka w ZZM. Pani Iwona, jak to już pisaliśmy, projektuje i kieruje wykonaniem nasadzeń kwiatowych w mieście.

 

Tak też było i w tym roku.

 

- Przygotowaliśmy kwietniki dywanowe z okazji 70-lecia elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Temat przewodni kwietników zawarty jest w zdaniu: „Smaku wędrówki doświadczysz w czasie ich trwania” – mówi Iwona Morawska.

 

Główne kwietniki powstały na: Placu Jagiellończyka (kwietnik informujący o obchodach 70-lecia), ulicy 1 Maja (kwietnik zawierający splot symboli ścieżki i drogi), ulicy Czerwonego Krzyża (kwietniki przedstawiające cztery krainy: Mazury, Góry, Jeziora, Centralną Polskę) i na Placu Dworcowym (kwietnik przedstawiający symbolicznie cztery kierunki świata) oraz przy ul. Hetmańskiej: Herb, elipsa, w który wkomponowano statek na pochylni – symbol Kanału Elbląskiego.

 

Kwietniki wyglądają imponująco. I nic dziwnego, gdyż nasady objęły około 80 tysięcy roślin, wśród których znalazły się takie gatunki jak: begonia stale kwitnąca, begonia bulwiasta, begonia ogrodowa, żeńszek, santolina, rezyna, starzec popielny oraz szałwia.

 

Kwietne dywany budzą podziw elblążan.

 

- Nasze miasto wygląda dzięki nim kolorowo i radośnie – mówi 19-letnia Karolina.

 

- Instalacja kwietników to dobra tradycja. Mam nadzieję, że będzie kontynuowana w następnych latach – stwierdza pan Kazimierz, 60-letni elblążanin.

 

- W Elblągu żyje się jak ogromnym ogrodzie. Nasi koledzy z innych miast zazdroszczą nam tego – podkreślają Ola i Zosia, pochodzące z Elbląga studentki Uniwersytetu Gdańskiego.